close
دانلود آهنگ جدید
همه چیز درباره HDMI و کاربرد آن در وسایل صوتی و تصویری
loading...

آموزش کامپیوتر و معرفی نرم افزار

  اینكه HDMI چیست و به چه كاری می‌آید همان چیزی است كه ذهن اغلب خریداران را به خودش مشغول می‌كند.درحقیقت آنچه یك پورت HDMI انجام می‌دهد، به وسیله سه كابل Component-video و شش كابل انتقال صدای آنالوگ انجام‌پذیر است.سال‌های اخیر در دستگاه‌های دیجیتال مانند سینمای خانگی، تلویزیون‌های با وضوح تصویر بالا (HDTV)، دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال و... به كار می‌رود. این پورت مانند پورت USB در اندازه كوچك‌تر یا mini HDMI هم وجود دارد كه غالبا در محصولات…

آخرين ارسال هاي انجمن

همه چیز درباره HDMI و کاربرد آن در وسایل صوتی و تصویری

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/hdmi.jpg

 


اینكه HDMI چیست و به چه كاری می‌آید همان چیزی است كه ذهن اغلب خریداران را به خودش مشغول می‌كند.درحقیقت آنچه یك پورت HDMI انجام می‌دهد، به وسیله سه كابل Component-video و شش كابل انتقال صدای آنالوگ انجام‌پذیر است.سال‌های اخیر در دستگاه‌های دیجیتال مانند سینمای خانگی، تلویزیون‌های با وضوح تصویر بالا (HDTV)، دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال و... به كار می‌رود. این پورت مانند پورت USB در اندازه كوچك‌تر یا mini HDMI هم وجود دارد كه غالبا در محصولات و دستگاه‌های كوچك قابل حمل به كار برده می‌شود.


• همه چیز درباره HDMI و کاربرد آن در وسایل صوتی و تصویری

 احتمالا اغلب شمایی كه در سال‌های اخیر به سراغ خرید لوازم صوتی و تصویری رفته‌اید، نام HDMI را به عنوان یك پورت مهم در دستگاه‌های مختلف شنیده‌اید.

 اینكه HDMI چیست و به چه كاری می‌آید همان چیزی است كه ذهن اغلب خریداران را به خودش مشغول می‌كند.درحقیقت آنچه یك پورت HDMI انجام می‌دهد، به وسیله سه كابل Component-video و شش كابل انتقال صدای آنالوگ انجام‌پذیر است.سال‌های اخیر در دستگاه‌های دیجیتال مانند سینمای خانگی، تلویزیون‌های با وضوح تصویر بالا (HDTV)، دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال و... به كار می‌رود. این پورت مانند پورت USB در اندازه كوچك‌تر یا mini HDMI هم وجود دارد كه غالبا در محصولات و دستگاه‌های كوچك قابل حمل به كار برده می‌شود.

سیستم Hdmi اولین و تنها رابط برای انتقال غیرفشرده همزمان تصویر و صدا به صورت دیجیتال است. یكی دو سالی است كه بیشتر دستگاه‌های پیشرفته صوتی و تصویری به همراه این تكنولوژی عرضه می‌شوند. به نظر می‌رسد این تكنولوژی به تدریج به جای سیستم‌های زرد، قرمز و سفید (av) را كه هنوز به همراه بعضی دستگاه‌های پخش صدا و تصویر عرضه می‌شود، خواهد گرفت.

مدیر محصول تلویزیون‌های Lcd شركت سامسونگ در این زمینه می‌گوید: با این سیستم كاربران خانگی می‌توانند تنها با یك كابل، تصاویر و صدای دیجیتال را به بهترین شكل دریافت كنند. البته این سیستم قابلیت اتصال تصویر و صدا را برای بسیاری از دستگاه‌های خانگی مانند Dvd و یا تلویزیون‌های دیجیتال و حتی كامپیوتر‌ها با استفاده از یك كابل فراهم و در عین حال صدای دیجیتال را هم منتقل می‌كند.

مقایسه انتقال اصلاعات از طریق کابل HDMI و سیم های رنگی

به گفته وی برای استفاده از Hdmi هر دو دستگاه منبع (مثلا یك Dvd یا سینمای خانوادگی) و مقصد (مثلا یك تلویزیون یا Lcd)باید به این تكنولوژی مجهز باشند. آسان‌ترین راه هم برای تشخیص اینكه یك دستگاه از این تكنولوژی بهره‌مند است یا خیر، این است كه بررسی كنیم این وسایل دارای سوكت مخصوص Hdmi هستند یا خیر.

وی همچنین در مورد مزایای استفاده از این تكنولوژی می‌گوید: «این سیستم نسبت به بقیه روش‌های انتقال تصویر و صدا نتیجه بهتری را به همراه دارد. از نظر راحتی كار هم استفاده از تنها یك سیستم به جای چندین كابل برای انتقال جداگانه تصویر و صدا در سیستم‌های دیگر، مناسب‌تر است.»

 HDMI    یک رابط سیگنال دیجیتالی غیرفشرده است. در گذشته هنگامی که کابل‌های رابط آنالوگ می‌خواستند سیگنال‌های دیجیتال را از یک منبع دیجیتال به منبع دیگری انتقال دهند ابتدا باید سیگنال دیجیتال با کیفیت بالا به سیگنال آنالوگ با کیفیت پایین‌تر تبدیل می‌شد و پس از انتقال یافتن برای پخش آن‌ها باید مجدداً از آنالوگ به دیجیتال تغییر حالت می‌داد، در هریک از این تبدیل‌ها کیفیت و صحت سیگنال دیجیتال اصلی کاهش یافته، مخدوش و دچار نویز می‌شد ولیHDMI   سیگنال را به همان صورت و با همان کیفیت انتقال می دهد.

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/hdmi1.gif

HDMI چیست؟

این روز‌ها هنگام مرور مشخصات فنی بسیاری از لوازم و تجهیزات به گزینه جدیدی بنام HDMI بر می‌خوریم. در این مقاله قصد داریم به مرور این تکنولوژی بپردازیم.

HDMI و یا High Definition Multimedia Interface به معنای رابط مولتی مدیا با کیفیت بالا می‌باشد. این پورت اولین و تنها پورت مستقل بین چند کمپانی است که در سال 2003 توسط شرکت‌های Sony , Panasonic , Philips , Hitachi , Silicon Image , Toshiba ،Thomson با مشارکت مالی و تکنولوژی این شرکت‌ها ایجاد شد .

این رابط تنها رابط استاندارد می‌باشد که قادر است صدا و تصویر را بدون هیچگونه افت کیفیت و فشرده سازی انتقال دهد. این رابط می‌تواند صدا و تصویر را به راحتی و تنها بوسیله یک کابل انتقال داده و دستگاهایی مثل DVD Player ‌ها، کنسول‌های بازی، سیستم‌های حرفه‌ای صوتی و تصویری را به هم متصل کند.


HDMI می‌تواند تصاویر را با تمامی‌کیفیت‌ها و استاندارد‌های موجود انتقال داده بدون اینکه خللی در کیفیت تصاویر ایجاد شود. این کابل در کنار انتقال تصاویر می‌تواند صدای دیجیتال را در 8 باند مجزا تا 196kHz منتقل کند، همچنین در حال حاضر این رابط تمامی‌استاندارد‌های صوتی رایج و فرمت‌های دیجیتال از قبیلDolby Digital , DTS را ساپورت می‌کند.

برای استفاده از HDMI هر دو دستگاه ( فرستنده و گیرنده ) باید این فرمت را پشتیبانی کنند، بهترین راه برای دانستن اینکه یک وسیله از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کند این است که ببینیم آن وسیله دارای درگاه ( Port ) خروجی و ورودی HDMI می‌باشد و یا خیر.

در حال حاضر و در چند سال اخیر بسیاری از لوازم ساخته شده قادر به استفاده از این تکنولوژی هستند، برای مثال بسیاری از DVD Player ‌های موجود در بازار دارای خروجی HDMI می‌باشند . همچنین کنسول‌های بازی شرکت مایکروسافت Xbox360 و همچنین کنسول محبوب سونی PlayStation3 دارای درگاه HDMI می‌باشد. لوازی که این تکنولوژی را پشتیبانی می‌کنند دارای لوگوی HDMI می‌باشند.
 

در مقایسه با رابط‌های قدیمی ‌این رابط دارای بهترین نتیجه و بهترین کیفیت می‌باشد. در مورد انتقال تصاویر HDMI قادر است تصاویر دیجیتال را بدون افت کیفیت و فشرده سازی با بالاترین سرعت ممکن انتقال دهد. در مورد انتقال صدا HDMI قادر است اصوات را به صورت دیجیتال بدون کمترین نویز و افت کیفیت انتقال دهد.

از نظر راحتی استفاده HDMI راحت‌ترین روش و در عین حال ارزان‌ترین روش می‌باشد. در رابط‌های قدیمی‌شما مجبور به استفاده از چندیدن کابل رنگی ( کابل‌های تصویر و صدای دو کاناله و یا کابل‌های تصویر و صدای چند کاناله ) بودید. در صورتی که در تکنولوژی HDMI تنها از یک کابل استفاده می‌کنید.

در دستگاه‌های خانگی طول کابل‌های انتقال بین 1 تا 2 متر می‌باشد ، اما از سوی سازندگان محدودیتی برای طول کابل ایجاد نشده است و کابل‌هایی حتی با طول 40 متر نیز ساخته شده است. یک سازمان مشترک مسئول اعمال استاندارد‌های مختلف این تکنولوژی می‌باشد که کابل‌های تولید را باید بر حسب نوع و جنس و کیفیت و طول آنها مورد تایید قرار می‌دهد. اگر طول کابل‌ها بیش از حد و طولانی باشد شما نیازمند یک دستگاه تقویت کننده سیگنال‌های HDMI خواهید بود.

 

در سال 2007 دو شرکت نیکون و سونی در دوربین‌های جدید حرفه‌ای تک لنز انعکاسی دیجیتال خود خروجی‌های HDMI را تعبیه کردند که این دوربین‌ها قادر می‌باشند تصاویر تهیه شده را به صورت مستقیم به تلویزیون‌هایHDTV انتقال دهند. کارشناسان عقیده دارند که در آینده بسیاری از دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری دیجیتال تولید شده توسط کمپانی‌های مختلف HDMI را پشتیبانی کنند و برای نمایش تصاویر تهیه شده بر روی مونیتور‌ها و تلویزیون‌ها از این تکنولوژی استفاده کنند.

تلویزیون‌های HDTV

برای اینکه شما از حداکثر امکانات HDMI استفاده کنید نیازمند یک مونیتور و یا تلویزیون هستید که HDMI را پشتیبانی کند. تلویزیون‌های که از این تکنولوژی حمایت می‌کنند به نام HDTV شناخته می‌شوند که در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده است و تولید آنها با شتاب در حال انجام است. تلویزیون‌های HDTV دارای چند حسن نسبت به نسل‌های گذشته هستند. HDTV‌ها در دو نسل ارائه می‌شوند که یکی با رزولوشن 1080*1920 و دیگری با رزولوشن 720*1280 می‌باشد. به طور مثال در تلویزیون‌های قدیمی‌که از سیستمPAL استفاده می‌کردند حداکثر دارای رزولوشن 576*768 بودند و یا XGA دارای رزولوشن 768*1024 بودند و تلویزیون‌هایی که از سیستم NTSC استفاده می‌کردند دارای رزولوشن 480*720 بودند.


HDTV‌ها در حدود 6 برابر با کیفیت تر از نسل‌های گذشته هستند. یکی دیگر از محسنات این HDTV‌ها استفاده از تصاویر عریض 16:9 ( سینمایی ) برای پخش تصاویر است. تلویزیون‌های معمولی و نسل‌های گذشته تصاویر را به صورت 4:3 ارائه می‌کردند. طبق تحقیقات صورت گرفته تصاویر عریض و با فرمت 16:9 بهترین حالت برای چشم انسان می‌باشد و نسبت به تلویزیون‌های استاندارد که تصاویر را به صورت 4:3 ارائه می‌کردند بسیار عملکرد بهتری دارند. یکی دیگر از مزایای تلویزیون‌های HDTV پشتیبانی از صدای چندگانه مثل 5:1 و 7:1 می‌باشد.

 

HDMI تکنولوژی آینده

در آینده بسیاری از فیلم‌های سینمایی و همچنین بازی‌های کامپوتری با استاندارد HDMI عرضه خواهند شد. به همین منظور این فیلم‌ها و بازی‌ها حجم بسیار بیشتری را اشغال خواهند کرد که برای دخیره آنها نیازمند دیسک‌هایی با ظرفیت بالاتری خواهند بود.


از این پس باید منتظر نسل جدید رسانه‌های دخیره سازی مثل Blu Ray و HD DVD که به ترتیب توسط سونی و توشیبا عرضه می‌شوند باشیم.

 

 

الهام ابراهیمی بازديد : 488 دوشنبه 04 دي 1391 زمان : 16:21 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لارجر باکس
  • مکمل بدنسازی
  • نظرسنجي
    به وبلاگ و مطالب آن رای دهید.