close
دانلود آهنگ جدید
با پورت های پشت کیس کامپیوتر خود بیشتر آشنا شوید
loading...

آموزش کامپیوتر و معرفی نرم افزار

مقدمه يکي از عواملي که در خريد مدل‌هاي مختلف مادربورد، نقش تعيين‌کننده‌اي را براي خريداران ايفا مي‌کند، پورت‌هاي پانل پشتي مادربورد هستند. هر يک از کاربران بسته به نياز روزمره خود انتظارات متفاوتي از پورت‌هاي موجود در پانل پشت مادربورد دارند.براي مثال اشخاصي که جهت مصارف صنعتي از کامپيوتر استفاده مي‌کنند، به پورت سريال Com احتياج مبرم ‌دارند يا شخصي که پرينتر قديمي دارد، به پورت LPT و همينطور اشخاصي که مصارف چندرسانه‌اي دارند، به پورت‌هايي نظير USB،…

آخرين ارسال هاي انجمن

با پورت های پشت کیس کامپیوتر خود بیشتر آشنا شوید


مقدمه
يکي از عواملي که در خريد مدل‌هاي مختلف مادربورد، نقش تعيين‌کننده‌اي را براي خريداران ايفا مي‌کند، پورت‌هاي پانل پشتي مادربورد هستند. هر يک از کاربران بسته به نياز روزمره خود انتظارات متفاوتي از پورت‌هاي موجود در پانل پشت مادربورد دارند.
براي مثال اشخاصي که جهت مصارف صنعتي از کامپيوتر استفاده مي‌کنند، به پورت سريال Com احتياج مبرم ‌دارند يا شخصي که پرينتر قديمي دارد، به پورت LPT و همينطور اشخاصي که مصارف چندرسانه‌اي دارند، به پورت‌هايي نظير
 USB، Firewire و HDMI احتياج دارند.
هر يک از اين پورت‌ها کاربرد‌ و پروتکل‌ ارتباطي و ظاهر متفاوتي دارند. در اين مقاله قصد داريم با تمامي ‌اين پورت‌ها به طور مختصر آشنا شده و برخي از کاربرد‌هاي آنان را معرفي کنيم.

 

معرفي
پورت‌هاي Rear Panel در واقع رابط‌هايي هستند که مادربورد را به دستگاه‌هاي ورودي و خروجي متصل مي‌کنند.
به طور کلي اين پورت‌ها را در مادربورد‌هاي مختلف مي‌توان در دو گروه مختلف تقسيم‌بندي کرد:
1ـ مادربوردهايي که از پردازنده‌هاي گرافيکي آنبورد برخوردارند.
پانل پشتي اين مادربورد‌ها معمولا به دليل جاگير بودن پورت‌هاي
DVI ، D-Sub و HDMI فاقد پورت‌هايي مانند پارالل و سريال هستند. شکل‌هاي زير دو مدل مختلف از پورت‌هاي اين مادربوردها را نشان مي‌دهند.
 

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%281%29.jpg

شکل 1: مادربوردي با کارت گرافيک آنبورد
 


 2ـ مادربوردهايي که فاقد پردازنده‌هاي گرافيکي آنبورد هستند.
در اين مادربورد‌ها نيز به طور رايج دو چينش مختلف پورت‌ها يافت مي‌شود.
 در مدل‌هاي گران‌قيمت که بيشتر مصارف چندرسانه‌اي دارند، معمولا از دو پورت شبکه به همراه تعداد زيادي پورت USB و يک پورت Firewire استفاده مي‌شود يا در برخي از مدل‌ها، پورت‌هاي External SATA و کليدهاي Clear Cmos نيز مشاهده مي‌شود.


http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%282%29.jpg
شکل 2: مادربوردي با کليد Clear CMOS در پانل پشت
 
 


در مدل‌هاي قيمت متوسط و قيمت پايين معمولا فقط از يک پورت شبکه استفاده شده و تعداد پورت‌هاي USB نيز کمتر شده و گاهي از پورت Firewire نيز خبري نيست.
در ادامه مقاله تمامي ‌پورت‌هاي موجود در پانل پشتي را تا حدودي تشريح کرده و به موارد استفاده هر يک مي‌پردازيم.
پورت PS/2
اين پورت در سال 1987 توسط کمپاني IBM طراحي و استاندارد شده است. انتقال اطلاعات در اين پورت از طريق 6 پين به صورت سريال و با فرکانس 10 الي 16 کيلوهرتز انجام مي‌گيرد.
 
 
 


 http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%283%29.jpg
شکل 3: نمايي از پورت PS/2


هر يک از پين‌هاي موجود در اين پورت به منظور زير طراحي شده‌اند:
1ـ +DATA: اين پين براي انتقال اطلاعات به کار مي‌رود
2ـ بدون اتصال: رزرو شده
3ـ GND: Ground
4ـ VCC: ولتاژ تغذيه +5V که براي تغذيه دستگاه‌ متصل به اين کانکتور کاربرد دارد.
5ـ CLK: سيگنال Clock که نرخ سرعت انتقال اطلاعات بين مادربورد و دستگاه متصل شده را تعيين مي‌کند.
6ـ بدون اتصال: رزرو شده
از اين پورت در حال حاضر براي اتصال کيبورد و موس استفاده مي‌شود. در مادربوردهاي کنوني معمولا دو پورت PS/2 و به صورت استاندارد با دو رنگ ارغواني و سبز مشاهده مي‌شوند. رنگ ارغواني براي اتصال کيبورد و رنگ سبز براي اتصال موس استفاده مي‌شود. البته به دليل فراگير شدن موس‌هاي USB، پورت سبز رنگ در برخي از مادربوردهاي جديد مشاهده نمي‌شود. همچنين در برخي مدل‌ها تک پورت PS/2 موجود براي اتصال هر دو دستگاه نام برده بهينه‌سازي شده است که در اين حالت با دو رنگ نيمه سبز و نيمه ارغواني مشاهده مي‌شود.
پورت VGA
اين پورت از زيرمجموعه پورت‌هاي خانواده D-sub محسوب مي‌شود که در سال 1987 توسط کمپاني IBM طراحي و استاندارد شده است. صرفنظر از کارت‌هاي گرافيکي، اين پورت 15 پين که DE-15 ناميده مي‌شود، فقط در مادربورد‌هاي گرافيک آنبورد گنجانده مي‌شود.
پورت VGA با نام‌هاي ديگري چون کانکتور RGB، Mini Sub D15 و Mini D15 نيز معرفي مي‌شود.


http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%284%29.jpg
شکل 4: نمايي از پورت DE-15
 

 
انتقال اطلاعات آنالوگ RGB که متشکل از سيگنال‌هاي 3 رنگ اصلي
 (قرمز ـ سبز ـ آبي) و سيگنال‌هاي سنکرون افقي و عمودي است، توسط پروتکل
(DDC2 (Display Data Channel صورت مي‌گيرد.
اين پورت براي انتقال داده‌هاي ويديويي آنالوگ از خروجي کارت گرافيکي به دستگاه‌هاي بصري نظير انواع مانيتور‌ها، ويديو پروژکتور‌ها، انواع مختلف HD TV و ...کاربرد دارد.
پورت DVI
پورت Digital Visual Interface) DVI)در سال 1999 توسط گروه سازنده مطرح قطعات سخت‌افزاري  Digital Display Working Group) DDWG) طراحي و استاندارد شده است.
اين پورت نيز مانند پورت VGA فقط در مادربوردهاي گرافيک آنبورد وجود دارد و برخلاف پورت VGA که آنالوگ است، ديجيتال بوده و به صورت سريال با استفاده از پروتکل پرسرعت Transition Minimized Differential Signaling) TMDS) اطلاعات را از خروجي کارت‌هاي گرافيک به دستگاه‌هاي بصري ديجيتال با کيفيت تصوير بالا نظير مانيتور‌هاي ال‌‌سي‌دي، ويديو پروژکتورهاي ديجيتال و ... ارسال مي‌کند.


 
 
 http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%285%29.jpg
شکل 5: انواع پورت‌هاي DVI


اين پورت دو نوع عمده Single link و Dual link دارد.
بيشترين رزولوشن DVI در حالت Single link معادل 2.75 مگاپيسکل است (در حالت استاندارد 60 هرتز) يعني به صورت کاربردي مي‌تواند در رزولوشن 1200 * 1920 و فرکانس 60 هرتز کار کند.
اين مقدار در حالت Dual Link دو برابر مي‌شود، يعني حداکثر رزولوشن آن در فرکانس 60 هرتز به 1600 * 2560 مي‌رسد.
پورت DVI سه گونه مختلف دارد:
DVI-D= خروجي فقط ديجيتال
DVI-A= خروجي فقط آنالوگ
DVI-I= خروجي هم آنالوگ و هم ديجيتال
همانطور که در شکل 6 مشاهده مي‌شود، پين‌هاي سمت چپ مربوط به خروجي آنالوگ است و به همين در DVI-D حذف شده‌اند.
پورت HDMI
پورت (HDMI (High-Definition Multimedia Interface در سال 2002 توسط چندين کمپاني مطرح هيتاچي، پاناسونيک، سوني، فيليپس و توشيبا طراحي و استاندارد شده است.
اين پورت 19 پين انتقال صدا و تصوير ديجيتال و فشرده نشده را از دستگاه‌هاي سمعي بصري نظير Blu-ray Player، کنسول بازي‌ مانند PS3 و XBOX 360، کامپيوتر شخصي و ... به مانيتور‌هاي LCD و HD TV با بهترين کيفيت ممکن ميسر مي‌سازد.
 


 
 http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%286%29.jpg
شکل 6: پورت HDMI


اين پورت نيز مانند پورت DVI فقط در مادربورد‌هاي گرافيک آنبورد يافت مي‌شود و همانند پورت DVI با استفاده از پروتکل پرسرعت TMDS اطلاعات را جابجا مي‌کند. يکي از تفاوت‌هاي اصلي HDMI با DVI اين است که پورت HDMI صدا را نيز همزمان با تصوير منتقل مي‌کند. بيشترين رزولوشن HDMI معادل 2160 * 4096 است.
پورت‌هاي SPDIF
پورت (SPDIF (Sony Philips Digital Interface توسط کمپاني‌هاي سوني و فيلپس طراحي و معرفي شده است. همانطور که در مقاله شماره 52 «در مورد صداي آنبورد بيشتر بدانيم» اشاره شد، صدا به دو فرمت ديجيتال و آنالوگ در خروجي مادربورد‌ها ارايه مي‌شود، خروجي ديجيتال صدا به واسطه دو نوع پورت Optical و Coaxial با دستگاه‌هاي مربوطه در ارتباط است.
همانطور که اشاره شد، پروتکل ارتباطي اين پورت ديجيتال است و بنابراين دستگاهي که اين کانکتور را به صورت ورودي دارد بايد يک چيپ Codec نيز داشته باشد تا اين سيگنال را توسط DAC (چيپ تبديل ديجيتال به آنالوگ) به سيگنال صداي قابل تقويت توسط آمپلي‌فاير‌هاي مرسوم تبديل کند.
 


 
 http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%287%29.jpg
شکل 7: پورت SPDIF (پورت بالايي Coaxial و پورت پاييني Optical)


مزيت اصلي اين پورت‌ها در اين است که سيگنال صداي ديجيتال را قبل از ورود به چيپ Codec موجود در مادربورد، در اختيار کاربر قرار مي‌دهد تا کاربراني که سيستم‌هاي فوق حرفه‌اي صدا دارند از نهايت کيفيت پخش صدا لذت ببرند. سيستم‌هاي‌ حرفه‌اي صداي ديجيتال مانند انواع سينماي خانگي و اسپيکرهاي Dolby Pro Logic و ... از اين کانکتور برخوردارند.
پورت USB
پورت USB در سال 1996 توسط چندين کمپاني مطرح سخت‌افزاري و نرم‌افزاري مانند اينتل، مايکروسافت، آي‌بي‌ام و... طراحي و استاندارد شد. USB در حال حاضر پرکاربردترين پورت در کامپيوترهاي شخصي است. انواع دستگاه‌هاي ورودي و خروجي نظير انواع ماوس، کيبورد، دوربين ديجيتال، حافظه فلش‌، اسکنر‌، پرينتر، ‌هاردديسک اکسترنال و ... به واسطه اين پورت به کامپيوترهاي شخصي متصل مي‌شوند.
اين پورت 4 پين دارد که پين‌هاي کناري ( 5V+و5V-) وظيفه تغذيه دستگاه متصل شده به اين پورت را بر عهده دارند و دو پين ديگر (D+ و D-) کار انتقال اطلاعات بر عهده دارند.


 
 
 http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%288%29.jpg
شکل 8: پورت USB


انتقال اطلاعات در اين پورت به شکل سريال انجام مي‌گيرد و حداکثر پهناي باند اين پورت در نسخه‌هاي مختلف به شرح زير است:
USB 1.0 = 1.5 Mbit/s
USB 1.1 = 12 Mbit/s
USB 2.0 = 480 Mbit/s
USB 3.0 = 5000 Mbit/s
پورت LAN
پورت LAN که پورت Ethernet نيز ناميده مي‌شود، در سال‌هاي 1973 تا 1975 توسط کمپاني Xerox PARC طراحي و استاندارد شده است و در حال حاضر پرمصرف‌ترين پورت اتصال چند کامپيوتر به يکديگر (شبکه) است.
اين پورت از خانواده پورت‌هاي (8P8C (8 Position 8 Conductor است و انتقال اطلاعات در اين پورت به صورت سريال براساس پروتکل IEEE 802.3 انجام مي‌گيرد.
 


 
 http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%289%29.jpg
شکل 9: پورت شبکه


در حال حاضر سرعت انتقال اطلاعات در کامپيوترهاي شخصي با 3 سرعت
10/100/1000 Mbps عرضه مي‌شود، به طوري که تقريبا تمامي‌ مادربورد‌هاي کنوني قابليت ارايه هر 3 سرعت را در قالب يک پورت دارند. اين پورت تقريبا در تمامي ‌مادربوردهاي کنوني يافت مي‌شود و در مادربوردهاي رده ارزان قيمت و متوسط معمولا يک پورت و در مادربوردهاي حرفه‌اي و گران‌قيمت معمولا دو پورت مشاهده مي‌شود.
از جمله موارد استفاده اين پورت در کامپيوترهاي شخصي مي‌توان به پلي براي اتصال به شبکه‌هاي محلي، اتصال انواع مودم‌هاي ADSL و ... اشاره کرد.
پورت FireWire
اين پورت که با نام‌هاي ديگري همچون i.LINK، IEEE 1394 و Lynx نيز شناخته مي‌شود، در سال 1995 توسط کمپاني اپل طراحي و توسط چندين کمپاني ديگر نظير Sony و Texas Instruments استاندارد شده است. در واقع چند اسم بودن اين پورت نيز به همين دليل است. اين پورت در کمپاني اپل با نام Firewire، در کمپاني Sony با نام i.LINK، در کمپاني Texas Instruments با نام Lynx و در اغلب مادربوردهاي کنوني با نام IEEE 1394 شناخته مي‌شود. انتقال اطلاعات در اين پورت به صورت سريال و به واسطه پروتکل(ISOC (ISOCHRONOUS انجام مي‌گيرد. اين پورت از نظر ظاهري با دو استاندارد 6 مسيره و 4 مسيره طراحي شده و هر دو پورت با يکديگر کاملا سازگارند.
 


http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%2810%29.jpg

شکل 10: پورت Firewire


 
 پورت فايرواير در مادربوردهاي کنوني از لحاظ سرعت تبادل اطلاعات در دو کلاس
 (IEEE 1394b (800Mbps و (IEEE 1394a (400Mbps طبقه‌بندي مي‌شود. پورت نام برده معمولا در مادربوردهاي رده پايين قيمت تعبيه نمي‌شود و معمولا در مادربوردهاي رده متوسط به بالا ديده مي‌شود. از جمله دستگاه‌هايي که به اين پورت متصل مي‌شوند، مي‌توان به انواع HD TV، دوربين‌هاي عکاسي و فيلمبرداري ديجيتال، برخي مودم‌ها،‌ هاردديسک‌هاي قابل حمل، برخي اسکنرها و پرينتر‌هاي حرفه‌اي و ... اشاره کرد.
پورت Parallel
اين پورت 25 پين که به نام‌هاي ديگري مانند LPT، DB-25 و Printer Port نيز شناخته مي‌شود، از خانواده پورت‌هاي D-sub است و در سال 1970 توسط کمپاني Centronics Data Computer طراحي و استاندارد شده است.
انتقال اطلاعات در اين پورت به صورت موازي و براساس استاندارد IEEE 1284 انجام مي‌شود. همانطور که مي‌دانيد در گذشته از اين پورت بيشتر براي پرينتر استفاده مي‌شد و به همين دليل به آن پورت پرينتر نيز مي‌گويند. اين پورت در حال حاضر مصارف صنعتي عديده‌اي دارد، براي مثال برخي از دستگاه‌هاي PLC، قسمت مانيتورينگ انواع دستگاه‌هاي کنترل صنعتي و هشدار دهنده‌ها و انواع ميکروکنترلرها از اين پورت براي اتصال به کامپيوتر استفاده مي‌کنند.
 
 
 

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%2811%29.jpg
شکل 11: پورت LPT


لازم به ذکر است پورت USB به تدريج جاي اين پورت را گرفته و در حال حاضر درصد زيادي از مادربوردهاي کنوني اين پورت بزرگ و جاگير را از پانل پشتي حذف کرده و به تعداد پورت‌هاي USB افزوده‌اند.

پورت COM
اين پورت 9 پين، در سال 1969 توسط چندين کمپاني آمريکايي
CEA، ECA، GEIA، JEDEC و TIA طراحي و استاندارد شده است. اين پورت به نام
DE-9 نيز معروف است و جزو خانواده D-sub محسوب مي‌شود.
 

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%2812%29.jpg
شکل 12: پورت COM
 

 
انتقال اطلاعات در اين پورت به صورت سريال و براساس استاندارد RS-232 صورت مي‌گيرد.
در حال حاضر اين پورت نيز مانند پورت پارالل در بسياري از مادربوردها تعبيه نمي‌شود و پورت USB جايگزين آن شده است. از جمله دستگاه‌هايي که به اين پورت متصل مي‌شوند، مي‌توان به برخي مودم‌هاي اکسترنال قديمي، پرينتر‌، موس‌ و ... اشاره کرد و از مصارف صنعتي آن مي‌توان به انواع پروگرم‌هاي ميکروکنترلر و EEPROM و همچنين پلي براي برقراري ارتباط انواع دستگاه‌هاي کنترل صنعتي و هشدار دهنده‌ نام برد.
پورت External SATA
اين پورت که گاهي e-SATA نيز ناميده مي‌شود، در واقع نمونه تکامل يافته پورت SATA است که در سال 2004 با اعمال اصلاحاتي در مشخصات و شرايط الکتريکي کابل و کانکتور توسط سازمان بين‌المللي
 Serial ATA International Organization)SATA-IO) که متشکل از چندين کمپاني مطرح سازنده سخت‌افزار نظير هيتاچي، اينتل؛ دل، سي‌گيت و وسترن‌ديجيتال است، طراحي و استاندارد شده است. ازجمله تغييرات محوري که براي استانداردسازي e-SATA انجام شده، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
 

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%2813%29.jpg
شکل 13: پورت e-SATA
 

• تغيير محدوده حداقل پتانسيل الکتريکي ارسال اطلاعات از دامنه 400-600 mv به دامنه 500-600 mv
• تغيير محدوده حداقل پتانسيل الکتريکي دريافت اطلاعات از دامنه 325-600 mv به دامنه 240-600mv
• تغيير حداکثر طول کابل از 1 متر به 2 متر
• تغييرات بنيادي در نوع پوشش حفاظتي به کار رفته در کانکتور و پورت e-SATA براي حداکثر کاهش نويز
از جمله ويژگي‌هاي متمايز اين پورت مي‌توان به خصيصه Hotplug اشاره کرد که طي آن بدون نياز به خاموش کردن سيستم مي‌توان دستگاه‌هاي متصل به اين پورت را جدا کرده يا تعويض نماييد. انتقال اطلاعات در اين پورت 8 پين به صورت سريال انجام مي‌گيرد و حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در اين پورت به 300 MB/s مي‌رسد.
از جمله دستگاه‌هايي که به اين پورت متصل مي‌شوند، مي‌توان به انواع دستگاه‌هاي ذخيره‌ساز مانند ‌هاردديسک پرتابل، درايوهاي نوري و ... اشاره کرد.
پورت Audio
همانطور که در ابتداي مقاله اشاره شد، صدا با دو فرمت ديجيتال و آنالوگ در خروجي مادربورد‌ها ارايه مي‌شود. فرمت آنالوگ از طريق کانکتور‌هاي Audio I/O در دو مدل 7.1 کاناله (6 کانکتور) و 5.1 کاناله (3 کانکتور) عرضه مي‌شود. در واقع با توجه به مدل چيپ Audio Codec که در مادربورد تعبيه شده، اين دو نوع کانکتور در پانل پشتي مادربورد تعبيه مي‌شوند. اين کانکتورها اصطلاحا Audio jacks ناميده مي‌شوند و استاندارد سايز فيش رابطي که به اين کانکتورهاي متصل مي‌شود 3.5mm TRS است.
 

 
 
 http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/Case%20Port/Port%20%2814%29.jpg
شکل 14: خروجي 6 کانال صدا


همانطور که در تصوير مي‌بينيد، اين پورت‌ها با رنگ‌هاي مختلف از يکديگر متمايز مي‌شوند. اين رنگ‌بندي در سال 1999 توسط دو کمپاني اينتل و مايکروسافت براساس استاندارد PC99 وضع شده است. لازم به ذکر است که اين کانکتورها اصطلاحا قابل برنامه‌ريزي هستند و در وضعيت‌هاي مختلف عملکرد متفاوتي از خود نشان مي‌دهند.

 

نیما خسروی آهنگر بازديد : 5855 جمعه 01 دي 1391 زمان : 10:44 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لارجر باکس
  • مکمل بدنسازی
  • نظرسنجي
    به وبلاگ و مطالب آن رای دهید.