close
دانلود آهنگ جدید
در هنگام خرید کیس کامپیوتر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
loading...

آموزش کامپیوتر و معرفی نرم افزار

    در هنگام خرید کیس کامپیوتر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ بیشتر کاربران رایانه های رومیزی هنگام خرید یا ارتقا سیستم، وقت زیادی صرف بررسی مشخصات کیس (case) کامپیوتر خود نمی کنند. شاید دلیلش این باشد که به آن فقط به عنوان  جعبه ای دربرگیرنده قطعات سخت افزاری می نگرند؛ در این دیدگاه کیس قطعه خیلی مهمی نیست، بلکه این سخت افزارهای داخل آن هستند که می توانند بسیار جذاب بوده و خریداران کمی حرفه ای تر در مورد استفاده از سخت افزارهای قوی چه خواب ها که نمی بینند! اگر شما نیز اینگونه فکر می…

آخرين ارسال هاي انجمن

در هنگام خرید کیس کامپیوتر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 

 

در هنگام خرید کیس کامپیوتر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/case1.jpg

بیشتر کاربران رایانه های رومیزی هنگام خرید یا ارتقا سیستم، وقت زیادی صرف بررسی مشخصات کیس (case) کامپیوتر خود نمی کنند. شاید دلیلش این باشد که به آن فقط به عنوان  جعبه ای دربرگیرنده قطعات سخت افزاری می نگرند؛ در این دیدگاه کیس قطعه خیلی مهمی نیست، بلکه این سخت افزارهای داخل آن هستند که می توانند بسیار جذاب بوده و خریداران کمی حرفه ای تر در مورد استفاده از سخت افزارهای قوی چه خواب ها که نمی بینند!

اگر شما نیز اینگونه فکر می کنید، در اشتباهید! کیس کامپیوتر بسیار هم مهم است. اگر به فکر خرید  یک کامپیوتر رومیزی جدید ، یا ارتقاء رایانه قدیمی خود هستید ، اولین سوالی که به ذهنتان خطور می کند نباید این باشد (که معمولا هست!): “سریعترین پردازندهای که استطاعت خرید آن را دارم چیست؟” در عوض ، باید پرسید: “چه نوع کیسی نیاز دارم؟

کیسی که شما خریداری می کنید مشخص کننده مشخصات و سایز کامپیوتر شماست؛ تعیین کننده سخت افزارهایی که می توانید درون آن تعبیه کنید، نوع سیستم خنک کننده ای که برای قطعات استفاده کنید و همین طور میزان سر و صدایی که کامپیوترتان تولید خواهد کرد.

پس با این مقدمه، اجازه بدهید در این مقاله در مورد نکاتی که کاربران آگاه و باهوش باید در مورد خرید کیس جدید بدان توجه کنند مفصل تر بحث کنیم.

خدای من! چه کیس بزرگی!

این امر بدیهی است که  اندازه کیس مورد استفاده برای رایانه، معین می کند که حد و اندازه کامپیوتر شما چه قدر خواهد بود. این مسئله کاملا آشکار است ، نه؟ با این حال گاهی اوقات دوستانم را می بینم که برای کامپیوتر خود کیسی خریداری کرده اند  که از نظر سایز و بزرگی کاملا برای نیازهای آنها نامناسب است. بیایید با متر نواری آشتی کنیم! (قبل از خرید لااقل بدانیم برای کیس خود روی میز یا درون محل تعبیه کیس در میز رایانه، چه قدر فضا در اختیار داریم)چون هیچ استاندارد واقعی اندازه در مورد کیس های معمول بازار وجود ندارد (حداقل نه در ابعاد خارجی) ، و چون صرفا تکیه بر اندازه گیری ابعاد با چشمها همیشه جواب نمی دهد.

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/case2.jpg

با در ذهن داشتن نکته بالا، اجازه دهید در مورد نکته ای صحبت کنیم که کمی ظریف تر است:  ابعاد داخلی کیس. اگر چه کیس هایی با ابعاد خارجی بزرگتر معمولا فضای بیشتری هم در داخل خود برای نصب قطعات دارند، اما  نحوه پیکربندی فضای داخلی تاثیر شگرفی بر نوع سیستمی که می توانید جمع و جور کنید خواهد داشت.

در زیر برخی از پرسش هایی که شما باید برای کسب اطلاعات مربوط به فضای داخلی کیس کامپیوتر  از فروشنده بپرسید آورده شده است:

-       کیس قادر به پشتیبانی از چه نوع مادربردهایی می باشد؟ (رایج ترین انواع مادربرد عبارتند از: Mini-ITX, MicroATX  و  ATX)

-       آیا این کیس به اندازه کافی محل نگه داری درایو داخلی و خارجی برای سخت افزارهای مورد نیاز من دارد؟

-       اگر می خواهید از درایو حالت جامد (SSD) استفاده کنید، آیا کیس مورد نظر مکانی برای پشتیبانی از این نوع دیسک ها دارد یا خیر؟

-       در کیس چندتا فن خنک کننده می توان نصب کرد؟ حداکثر سایز هر فن چه قدر است؟

-       آیا کیس برای کارت گرافیک موردنظر من مناسب است؟ و آیا محلی برای ارتقاء آتی تعبیه شده است؟

-       آیا کیس به شیوه ای مناسب قادر به خنک کردن و تهویه گرمای ناشی از پردازنده کامپیوترم هست، و آیا محلی برای ارتقاء آتی تعبیه شده است؟

پاسخ به چهار سوال اول بسیار آسان است چون بر اساس مشخصات عمومی ارائه شده هر کیس (درج شده روی جعبه محصول) می توان به سرعت به پاسخ خود رسید. با این حال پاسخ سریع به دو مورد آخری کمی مشکل تر است چرا که این موارد معمولا به وضوح در مشخصات درج نشده است. پیشنهاد می کنم که شما به صورت آنلاین (با سرچ شماره و مدل کیس مورد نظر در گوگل+ ذکر کلمه reviews در انتهای عبارت جستجو) به بررسی مدل مورد نظر پرداخته و نگاهی هم به قسمت نقد ها و بررسی کاربران بیاندازید. ممکن است دقیقا همه مواردی را که در ذهن دارید پیدا نکنید، اما احتمالا کاربری  را پیدا خواهید کرد که سخت افزاری مشابه شما نصب کرده (یا سعی به نصب آنها نموده است) و نتیجه اش را می بینید که موفق شده یا خیر.

حواستان به خنک کننده ها باشد!

برخورداری از سیستم خنک کننده مناسب برای کامپیوتر شما امریست ضروری. با این حال توجه داشته باشید که زمانی که من می گویم “مناسب” من به این معنی نیست که سیستمی جمع کنید که توله خرسهای قطبی در آن دما به خواب زمستانی فرو روند! (مزاح کردم

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/case3.jpg

از خود بپرسید:  چه نوع قطعاتی قرار است در این کیس نصب شود؟ اگر شما در حال تهیه کامپیوتری خانوادگی هستید که صرفا برای تماشای فیلم های یوتیوب و ارسال پست الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد ناگفته پیداست که نیازی به خنک کننده های قدرتمند نیست. یک فن مکنده (برای ورود هوای تازه) و یک فن دمنده (برای خارج کردن هوای گرم)کافی خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر قصد استفاده از سیستم خود برای استفاده از آخرین بازیهای منتشر شده یا رندر سه بعدی برای تماشای فیلم های با کیفیت استودیوی انیمیشن پیکسار را دارید باید از خنک کننده خیلی بهتری استفاده کنید. اگر این مورد استفاده از رایانه به مذاقتان بیشتر خوش امده به شما پیشنهاد می کنم به دنبال کیس هایی باشید که فن مکنده اضافی و  در صورت امکان ، فن دمنده اضافی در عقب یا بالای کیس دارند.

اگر هم مطمئن نیستید جز کدام یک از دو دسته بالا قرار می گیرید، پیشنهاد من این است: اگر کارت گرافیک شما بیش از شش اینچ طول دارد، خود را در گروه دوم فرض کنید. یا اگر یک پردازنده چهار هسته ای برای کامپیوتر خود تهیه کرده و به  استفاده از آن برای انجام کارهایتان نیاز مبرم دارید، باز هم جز گروه دوم هستید.

همچنین در نظر داشته باشید که معمولا در کیس هایی که سایز بزرگتری دارند تهویه و خنک کردن قطعات بهتر از کیس های کوچکتر انجام می شود. پس استفاده از کیسی که در آن دیسک سخت با کارت گرافیک و درایوهای نوری با فن پردازنده در فضایی کوچک و به قول ما برادر وار به فاصله چند میلیمتری هم نشسته اند، حرارت قطعات را بالا برده و از عمر مفید قطعات می کاهد.

آه! چه سر و صدایی!

یکی از بزرگترین اثرات جانبی افزایش بهره وری سخت افزارها را می توان در کاهش سر و صدای کلی ایجاد شده توسط رایانه دانست. اگر کمی سنتان بالا باشد احتمالا آن رایانه های بزرگ در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی که حجم یک اتاق را اشغال می کردند را به خاطر دارید یا عکسشان را دیده اید؟ پسر، این رایانه ها مسئول فرستادن آپولو به فضا بودند!  (آری، من آن زمان به دنیا نیامدم ولی آنها را در یک مستند از شبکه تاریخ دیده ام!)

http://khabarcom.persiangig.com/Management/Image/case4.jpg

نکته این است که این روزها بسیاری از رایانه های شخصی نسبتا آرام و بی سر و صدا کار می کنند. ممکن است با خرید یک کیس اصلا از انتخابتان راضی نباشید وقتی حس می کنید کوچکترین پردازش های رایانه به مغزتان تلگراف می شود و خلاصه صدای زیاد کامپیوتر بدجوری روی اعصابتان است! خوشبختانه ، در این مسئله نیز با رعایت برخی نکات می توان کیسی انتخاب کرد که به کاهش صدای ناشی از کار قطعات در رایانه بیانجامد تا با اعصاب راحت تری با کامپیوتر خود کار کنید.

بیایید اول در مورد فن های خنک کننده در رایانه بحث کنیم؛ چرخش فن های قطعات سخت افزاری، سبب ایجاد سر و صدای کلی است که از کیس شنیده می شود. پس بدیهی است که هر چه فن بیشتر باشد، سر و صدای کلی هم بیشتر است. همچنین فن های کوچکتر  به طور کلی سر و صدای بیشتری نسبت به فن های بزرگتر ایجاد می کنند (این مورد بر خلاف انتظارات عامه است، دلیل این مسئله هم  این است که یک فن کوچکتر باید چرخش سریع تری نسبت به یک فن بزرگ تر برای تولید جریان هوای برابر داشته باشد). پس اگر به مقوله سر و صدا خیلی اهمیت می دهید باید همواره به دنبال کیسی باشید که  تنها چند فن خنک کننده بزرگ دارد که کم سر و صدا تر است.

همچنین به دنبال ویژگی هایی باشید که سبب کاهش سر و صدای هارد دیسک می شوند. درایوهای مکانیکی می توانند سر و صدای بسیاری ایجاد کنند، به خصوص اگر کیس به گونه ای طراحی شده باشد که به طور مستقیم به چارچوب کیس پیچ شوند. به دنبال کیسی باشید که محل نگهداری دیسک سخت از پوشش مواد لاستیکی دارد. همچنین به کیس هایی فکر کنید که از عایق صوتی (sound insulation) برخوردارند. این نوع کیس ها نسبتا نادرند، و معمولا بهترین کیس ها برای خنک کردن قطعات به شمار نمی روند، اما برای استفاده در رایانه های شخصی خانوادگی مناسبند و قادرند کامپیوتر شما را در حد صدایی زمزمه گونه آرام کنند.

جمع بندی

کیس های کامپیوتر ممکن است قطعه خیلی جذابی به نظر نیایند (البته منظورم عملکرد است نه ظاهر!) ، اما وظیفه بزرگی بر عهده دارند. حتی اماتور ترین کاربران در بین ما  هم می دانند که خیلی بد است وقتی کامپیوتری داشته باشیم که زمانی که قصد یک بازی را داریم مانند موتور جت صدا دهد و  مانند تنور داغ شود. امیدوارم این راهنمایی به شما کمک کند به کیس دلخواه خود برسید (کیس کامپیوتر را عرض کردم!!)، اما اگر هر گونه نکته دیگری در زمینه خرید کیس کامپیوتر داشتید که احساس می کنید مهم است لطفا به ما در قسمت نظرات اطلاع دهید!

 

 http://khabarcom.rzb.ir/

نیما خسروی آهنگر بازديد : 449 جمعه 01 دي 1391 زمان : 10:33 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لارجر باکس
  • مکمل بدنسازی
  • نظرسنجي
    به وبلاگ و مطالب آن رای دهید.